30.07.2012

Tożsamość Tove - Być matką Muminków (1957)

Rysunek Tove z 1957 r.
Zwyczajne podobieństwo trzeba szukać między członkami rodziny Muminków i rodziny Jansson. Kompozycja tego obrazu, w którym Tove umieściła cechy swojej rodzinnym obok mieszkańców Muminkowej Doliny, zwiększa wagę tego pojęcia. Mimo, że najwcześniejsze wersje Muminków (Małe trolle i duża powódź) pochodzą z 1930, pierwsza książka o tej tematyce nie został opublikowany aż do roku 1946, po którym nowe książki wychodziły na półki księgarni w trybie przyśpieszonym. Szał Muminków zaczął żyć swoim życiem już po 1950 r., a rynek Muminków rósł nadal. Stockmann (fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się handlem detalicznym) w Helsinkach i NK Department Store w Sztokholmie sprzedali szeroką gamę towarów: pluszowe zabawki, tapety, długopisy, kosze na śmieci, broszki, krawaty, i tak dalej. W 1957 roku NK nawet otworzyła specjalny dział Muminków. Tove na anglojęzycznym rynku wydała taśmy audiobook, komiksy. Z szybkiego tempa produkcji Tove zaczęła czuć, że przedsiębiorcy zbyt mocno trzymają ja w swoich szponach.

Pod koniec 1950r., notatki Tove ujawniają frustrację i lęk wobec Muminkowego zjawiska, które wyszło z pod jej kontroli .
Tove przy "Haus Moomin", 1980 r.

"Dałem upust swoim uczuciom do Muminków ale to się zmienia. Już nie czuję się bezpiecznym w swojej tajemnej jaskini - to łapie mnie w pułapkę do środka".


Ogromna popularność, która wzrastała w szybkim tempie spowodowało zawahanie tożsamości Tove jako artystki. Praca nad Muminkami i podpisywanie umów zmuszało ją do poświęcenia coraz więcej czasu. Tove mimo, że zawsze twierdziła, że przede wszystkim jest malarką, to coraz mniej miała możliwości na wystawy indywidualne i czysto prywatne (nie związane z Muminkami).

Mimo to, Muminki Tove przyniosły ogólnoświatową sławę i uwielbienie - stała się prawdziwą gwiazdą w dziedzinie literatury dziecięcej. Zjawisko to zrodziło wiele listów od fanów, a poza lojalnością wobec swoich czytelników, Tove osobiście odpisywała na listach przez wiele lat, mimo że miała ograniczoną ilość czasu.

"Pozostawienie ich bez odpowiedzi zakłóca moją pracę" - pisała.

Tove przechowywała wszystkie listy w archiwach, aby utrzymać porządek zalewających ją listówUłożyła kilka notebook`ów zawierających odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. "Jak wpadłeś na pomysł Muminków?"

Kolejne rozczarowanie w dziedzinie "komercyjnych Muminków" przeżyła w 1969 roku, kiedy to TV Tokyo wyemitowało pierwszy serial animowany o Muminkach (pierwszy po niemieckich kukiełkach). Postacie całkowicie pozbawieni cech ich pierwowzoru oraz ich styl bycia doprowadziło do braku szans wyemitowania tego serialu po za macierzystym krajem. Kolejne produkcje serialowo-filmowe były bardziej kontrolowane przez Tove, następnie przez jej brata Larsa.
Autograf Tove Jansson

Obecnymi Muminkami całkowicie dysponuję Oy Moomin Characters Ltd. Firma założona przez Larsa Jansson do pilnowania praw autorskich Tove. W rzeczywistości, Tove nie zależało na pieniądzach z sprzedaży Muminków. Trolle były dla niej rodziną, którą najbardziej potrzebowała w trudnych chwilach. Po śmierci Larsa jedyną osobą, która ma prawa autorskie jest Sophii Jansson - bratanica Tove. W przyszłości poświecę na jej temat osobny post.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz