02.07.2012

Uczciwa oszustka pod lupą

Bum skarbie ! - wróciłem :P
Jak niektórzy już wiedzą, miałem problem z dostaniem się na konto admina tego bloga. Sprawa jest już załatwiona, wiec przez ten tydzień będą pojawiały się nowe posty - lecz tylko do piątku. W sobotę wyjeżdżam na obóz trzytygodniowy i nie będzie tam czasu ani możliwości pisania postów. Mam nadzieję, że zrozumiecie i się nie pogniewacie. 

Uczciwa oszustka pod lupą 
Szwecka i angielska okładka książki

Tytuł newsa jest bardzo zagadkowy, a to czemu?

"Oprócz cyklu o Muminkach Tove Jansson jest także autorką książek dla dorosłego odbiorcy. Już wkrótce nakładem Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" ukaże się – po raz pierwszy w Polsce – jej powieść Uczciwa oszustka."
Muminki. Księga pierwsza

Tak, Nasza Księgarnia w końcu wydaję nową (raczej już starą) książkę pióra Tove. Nie było by to dziwne ale ostatnia publikacja niemuminkowe NK wyszła w 1980 r. Czyli już przeszło 30 lat.
Oryginalny tytuł tej powieści brzmi: "Den ärliga bedragaren" i została wydana w 1982 roku. Do Anglii zawitała 2009 r. pod tytułem "The True Deceiver". NK podaję bardzo mało wiadomości dotyczących szczegółów tej książki - nie jest znany nawet tłumacz. Z moich źródeł wiem, że jest to Maria Erast (inaczej Maria Karlsson) - lecz nie jest to jakieś oficjalne.
O czym mówi książka?

"W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką od miesięcy sypie śnieg. W mansardzie nad sklepikiem mieszka jego była pracownica Katri z młodszym bratem Matsem i bezimiennym owczarkiem niemieckim. Katri uchodzi w wiosce za dziwaczkę, stroni od ludzi. Jedyne, czego pragnie, to zdobyć pieniądze i spełnić marzenie Matsa o własnej łodzi. Kobieta obmyśla misterny plan. Narzędziem do osiągnięcia celu stanie się Anna, wzięta ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka przestronnej willi…
Czego kobiety mogą się od siebie wzajemnie nauczyć? Czy Katri uda się zdobyć zaufanie Anny i zrealizować swój plan?"
www.nk.com.pl  

Jak widać fabułą bardzo zakręcona - jak dla mężczyzny - i zdaje się, że bardzo ciekawa.  

P.S.
Ktoś może zapytać - kiedy zostanie wydana ta książka? - ja odp: nie mam bladego pojęcia! NK piszę, że pojawi się już niedługo ale jak wszyscy doskonale wiemy słowo "niedługo" w branży książkowej to bardzo daleki termin.

4 komentarze:

 1. Maria Erast Karlsson nie wyraża zgody na przetwarzanie jej danych osobowych w sposób nieoficjalny.Mozliwość taka nastąpi dopiero po recenzji książki
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co zdążyłam zauważyć książki Tove Jansson już wydane i przetłumaczone na polski nie stały się na naszym rynku szczególnymi bestsellerami, nie podejrzewam też by oszust prawdziwy czy nieuczciwy miał szanse stać się w tem względzie wyjątkiem, więc myślę sobie że pani Karlsson - czy jak jej tam - nie powinna się ze swoją osobą i tej osoby danymi tak bardzo nadymać. Oficjalnie czy nie.
  Chyba mało kto jej danymi byłby zainteresowany kiedykolwiek.
  Tak czy siak - niefrasobliwa interpunkcja i gramatyka zażalenia powyżej umieszczonego źle wróży temu tłumaczeniu... jak i w ogóle większej karierze Muminków i Tove Jansson w naszym kraju niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... Gdy piszę się takie uwagi, to raczej powinno się podpisać. "Pozdrawiamy" tzn. kto? Nasza Księgarnia? He he he...

  OdpowiedzUsuń
 4. Szanowni Państwo,
  w imieniu Wydawnictwa Nasza Księgarnia pragnę sprostować powyższe informacje: tłumaczką książki "Uczciwa oszustka" jest pani Halina Thylwe.
  Książka ukaże się z końcem stycznia 2013.

  Poniżej nota okładkowa:
  W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Anna to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Katri uzna Annę za łatwy cel swoich manipulacji.
  Kobiety połączy dziwaczna relacja…
  Czy jednak mogą się czegoś nawzajem nauczyć?

  Po raz pierwszy na polskim rynku prezentujemy wyjątkową powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach.

  Więcej już wkrótce w dziale zapowiedzi na www.nk.com.pl

  Pozdrowienia,
  Agata Napiórska
  Wydawnictwo Nasza Księgarnia


  OdpowiedzUsuń